Import nemesfémből készítették az ékszereket a bronzkori ír aranyművesek

Import nemesfémből készítették az ékszereket a bronzkori ír aranyművesek, akik a mai Nagy-Britannia délnyugati részén, Cornwallban szerezték be az alapanyagokat – bizonyították a Southamptoni és a Bristoli Egyetem kutatói, akik a Proceedings of the Prehistoric Society című folyóiratban ismertetik eredményeiket.

A kutatók egy új vegyelemzési eljárással, az úgynevezett lézerablációs tömegspektrometria segítségével vizsgálták a korai bronzkorból, Kr.e. 2500 tájáról származó írországi aranytárgyakat. A kutatók az Ír Nemzeti Múzeum gyűjteményéből származó félszáz arany ékszert vizsgáltak, hogy az analitikai eljárás során meghatározzák az ólomizotópok arányát. Az eredményeket összehasonlítottak különböző lelőhelyeken található arany vegyi összetételével. Így jutottak arra a következtetésre, hogy a nemesfém Cornwallból származhatott – olvasható az EurekAlert hírportálon.
Chris Standish, a tanulmány első szerzője meglepőnek nevezte az eredményt, hiszen Írországban számos gazdag aranylelőhely található, s fejlett volt a korabeli fémérc-bányászat is. „Kevéssé valószínű, hogy az arany kinyerése okozott volna nehézséget, sokkal inkább arról lehet szó, hogy a távoli vidékekről származó nemesfémnek nagyobb volt a presztízse” – fogalmazott a kutató.
Érdekességként jegyezte meg, hogy a jelek szerint 4500 évvel ezelőtt Cornwallban és Nagy-Britannia déli részén sokkal kevesebb arany volt forgalomban, mint Írországban. „Vélhetően szívesebben cserélték el a birtokukban lévő nemesfémet számukra valami nagyobb értéket képviselő tárgyra” – fogalmazott Chris Standish.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük